Senior Electronic Engineer Ráječko

Plat:
65012 Kč
Město:
Ráječko
Okres:
Blansko
Počet míst:
1
Hodin týdně:
40

Popis pozice

OVERALL PURPOSE OF JOB

- Development and support of electronics products for safety systems, as part of a Research & Development team in a World-leading multinational organisation

MAIN DUTIES & RESPONSIBILITIES:

- Design electronics circuits for safety system components

- Plan and conduct design qualification testing

- Liaise with other departments including mechanical, SW & SQA

- Liaise with Factory Production Engineering and Test Engineering

- Support manufacturing during new product introduction and product continuation

- Give assistance to Field Support Department in resolving installation problems

- Liaise with suppliers and service providers, including approvals organisations

- Maintain adequate knowledge in relevant technical development

WE EXPECT:

- Proficient in applying technology to commercial solutions

- Must have more than 4 years relevant experience in R&D

- Must have advanced experience in at least one field of required knowledge

- Must have project management experience

- Experience in Digital / Microprocessor electronics, analogue electronics, EMC design, Electrical Safety, Design for production, Digital and/or Analogue Simulation tools, mbedded Software

University Degree in Electronics Engineering is an advantage

WE OFFER:

- Diverse and interesting work in modern premises of a global top technology company

- Stable work in clean and safe environment

- Quality and thorough training process

- 13th salary 4 times a year, 14th salary (annual bonus)

- Home office after onboarding based on project needs

- Transport allowance; Lunch allowance; Pension / life insurance contribution and other interesting benefits.

Vývoj a podpora elektronických produktů pro bezpečnostní systémy jako součást týmu výzkumu a vývoje v přední nadnárodní organizaci

HLAVNÍ POVINNOSTI A ODPOVĚDNOSTI:

- Návrh elektronických obvodů pro komponenty bezpečnostního systému

- Testování kvalifikace návrhu

- Spolupráce s ostatními odděleními včetně mechanických, SW a SQA

- Podpora výroby během zavádění nového produktu a pokračování produktu

- Pomoc oddělení technické podpory při řešení problémů s instalací

- Spolupráce s dodavateli a poskytovateli služeb, včetně schvalovacích organizací

OČEKÁVÁME:

- Zkušenosti s aplikací technologie na komerční řešení

- Více než 4 roky příslušných zkušeností v oblasti výzkumu a vývoje

- Pokročilé zkušenosti alespoň v jedné oblasti požadovaných znalostí

- Zkušenosti s řízením projektů

- Zkušenosti s digitální / mikroprocesorovou elektronikou, analogovou elektronikou, návrhem EMC, elektrickou bezpečností, návrhem pro výrobu, digitálními a/nebo analogovými simulačními nástroji, integrovaným softwarem

Vysokoškolské vzdělání v oboru Elektronické inženýrství výhodou

NABÍZÍME:

- Různorodou a zajímavou práci v moderních prostorách špičkové světové technologické společnosti

- Stabilní práce v čistém a bezpečném prostředí

- Kvalitní a důkladný tréninkový proces

- 13. plat 4x ročně, 14. plat (roční prémie)

- Home office po onboardingu na základě potřeb projektu

- příspěvek na dopravu; Příspěvek na oběd; Příspěvek na penzijní / životní pojištění a další zajímavé benefity.

Kontakt možný osobně, telefonicky v čase 8.00-15:00 hod na č. 516486107, 725581831 - Andrea Frauenbergová nebo e-mail. adrese: andrea.frauenbergova@jci.com

Název společnosti:
Tyco Fire & Security Czech Republic s.r.o.
Telefon:
516486107, 725581831
Odpovědná osoba:
Andrea Frauenbergová
Reference:
66963690